Головна » 2016 » Лютий » 18 » Лютневі «вікна»: боремося із шкідниками
18:53
Лютневі «вікна»: боремося із шкідниками

Весняний період у садах – один із найвідповідальніших та напружених у догляді за деревами, коли обов’язково потрібно починати роботи із захисту плодових насаджень від шкідливих організмів – комах-шкідників, кліщів, збудників хвороб, мохів, лишайників. 
З урахуванням початку розвитку всіх цих організмів боротьбу з ними необхідно починати до розпускання бруньок. Це зазвичай буває у так званий період лютнево-березневих «вікон». Багато шкідників, наприклад, різні види щитовок (комовидна, несправжньокаліфорнійська, сливова та інші), а також деякі види попелиць, кліщів, медяниць пробуджуються після зимньої діапаузи вже за температури плюс 7-8, а з настанням плюс 12-14 – починається період активної шкодочинності весняних поколінь. У цей же період активізуються збудники хвороб, ріст мохів та лишайників. Тому в ці дні («вікна») потрібно виконати ряд операцій, спрямованих на захист плодових дерев від шкідливих організмів.
Насамперед, слід почати весняне або закінчити осінньо-зимове обрізання дерев. Цей захід не тільки має агротехнічний, механічний напрям, а й знижує до відповідного рівня шкідливість фітофагів, що зимують на гілках дерев, – яйцекладки шовкопрядів, гнізда із засохлого листя бояришниці та золотогузки і деяких інших шкідників. Одночасно зачищають, збирають та знищують стару відмерлу кору, замазують садовим варом тріщини, морозобоїни, дупла, де також зимують кліщі, попелиці, гусінь яблуневої плодожерки та інших видів лускокрилих. Обов’язково потрібно збирати та знищувати опале листя, бур’яни, де можуть зберігатися збудники хвороб, такі як парша, борошниста роса, лялечки та гусінь у мінах листомінуючих молей. Розпушення грунту в пристовбурових колах на глибину 15-20 см знищує личинок пильщиків, що перезимували, та частину популяції яблуневої і грушевої плодожерок, яка залялькувалася у ґрунті.
 З хімічних засобів захисту в цей період високоефективним є препарат 30 В (індустріальне масло), яким бажано обприскувати крони, скелетні гілки та штамби дерев за норми витрати препарату 600-800 мл на 10 л води. Це фактично новий препарат вітчизняного виробництва, він безпечний для людини та навколишнього середовища. Діє за принципом асфіксії, тобто, покриваючи тонким шаром масляної плівки поверхню кори гілок та штамбу, він не дає змогу дихати шкідникам, що перезимували. Останні без доступу повітря задихаються та гинуть. Така дія зберігається тривалий час – до 30 і більше діб (за відсутності сильних опадів). Препарат 30 В – не фітотоксичний (не викликає опіків кори), на відміну від решти, які застосовувалися у садах раніше.
Крім обробки дерев проти шкідників, потрібно провести обприскування проти моху, лишайників залізним чи мідним купоросом, або їх сумішшю з розрахунку 300-400 г на 10 л води. Для підсилення дії препаратів рекомендується додавати в баковий розчин сечовину (карбомід) – 100 г на 10 л води. Це не тільки позакореневе підживлення, а й профілактичний захід, який спрямований на знищення збудників парші та борошнистої роси. Згадані методи перевірені на практиці та рекомендовані для застосування не тільки в промислових садах, а й на присадибних (дачних) ділянках.
 Наступне обприскування як проти шкідників, так проти хвороб виконуються при масовому розпусканні бруньок. Проводять його 3%-ною бордоською рідиною або одним із замінників, наприклад, Чемпіоном – з розрахунку 3 кг/га (гектар) або 30 грамів/10 літрів води, Стробі – 200 г/га або 20 г/10 л води, Хорус – 200 г/га або 2 г/10 л води, Коссайт – 2,5 кг/га або 25 г/10 л води. До робочого розчину фунгіцидів потрібно додати один з інсектицидів проти шкідників: Карате Зеон – 0,4 кг/га або 4 г/10 л води, Фастак – 0,25 л/га або 2,5 мл/10 л води, Золон – 3 л/га або 30 мл/10 л води, Маршал – 1,5 л/га або 15 мл/10 л води.
 Наступна обробка проводиться у фенофазу дерев утворення суцвіть – «рожевий бутон». Спрямована вона проти гусені, що відроджується, листокруток, жуків довгоносиків, попелиць, несправжніх гусениць пильщиків, мінуючих молей, личинок щитівок та несправжніх щитівок, а також проти збудників хвороб. Обприскують одним із названих препаратів, а також можна застосовувати Данадим – 2,0 л/га або 20 мл/10 л води, Конфідор – 0,25 кг/га або 2,5 г/10 л води, Матч – 1,0 л/га або 10 мл/10 л води, Нурел-Д – 1,5 л/га або 15 мл/10 г води. З фунгіцидів у робочий розчин до інсектицидів потрібно додавати Блю Бордо – 5 кг/га або 50 г/10 л води, Делан – 1 кг/га або 10 г/10 л води. Цей препарат особливо ефективний на персику проти такої широко розповсюдженої та небезпечної хвороби, як кучерявість листя. Крім перерахованих фунгіцидів, ефективним є застосування проти хвороб препарату Імпакт – 150 г/га або 1,5 г/10 л води, Рубіган – 0,6 л/га або 6 г/10 л води, Топаз – 0,4 л/га або 4 мл/10 л води, Топсин М – 1,2 кг/га або 12 г/10 л води. У цей період пестицидами обробляють всі сорти різних строків дозрівання всіх плодових культур. Норми витрати робочої рідини залежать від віку дерев: до 5 років – 0,5-1,0 л/дерево, 6-10 років – 2,5-3,0 л/дерево, 11 і старше – 3,0-3,5 л/дерево.
 Наступне обприскування пестицидами проводять відразу після закінчення цвітіння проти гусениць, які пошкоджують листя, попелиць, щитівок, медяниць, кліщів та хвороб. Застосовують один із названих препаратів у суміші інсектицид плюс фунгіцид. Зберігати готовий робочий розчин можна не більш як одну добу. При рясних та частих опадах обприскування необхідно повторити, особливо в тих випадках, коли використовуються препарати контактної дії, інформує agro-business.com.ua «Агробізнес сьогодні».
Якщо препарат купується у роздрібній торговій мережі, необхідно вимагати чек та сертифікат якості, позаяк в останні роки дуже багато засобів захисту рослин у випадкових продавців на ринках – це неякісні підробки. У будь-якому випадку при проведенні обприскувань необхідно дотримуватись рекомендацій на упаковці та елементарних вимог із безпеки при роботі з хімічними засобами захисту рослин.

 

Категорія: Вишгородщина | Переглядів: 155 | Додав: slovo
comments powered by Disqus