Головна » 2013 » Травень » 18 » Україна починає реформувати місцеве самоврядування
12:19
Україна починає реформувати місцеве самоврядування

Після двадцяти років дискусій навколо моделі місцевого самоврядування, яка має бути впроваджена в Україні, нарешті зроблено конкретні та дієві кроки. 21 березня 2013 року на засіданні Ради Регіонів був презентований проект Концепції розвитку місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, а вже 8 квітня 2013 року Кабінет Міністрів розглянув та затвердив цю Концепцію, розробивши відповідний проект Указу Президента України. Про неї хочу поговорити з вами детальніше. Тож в чому суть Концепції та що означатиме її впровадження для Київщини і нас з вами? 

 
Чиї інтереси захищаємо? 
 
Перш за все, в основу концепції покладено принципово новий вектор – місцеве самоврядування має будуватися, виходячи з інтересів розвитку людини та громади, а не зручності управління владної вертикалі для центру, як було раніше. І це відповідає світовим тенденціям – інтереси місцевого населення, його розвиток та добробут – сьогодні головний критерій оцінки роботи місцевої влади в більшості економічно розвинених країн. 
 
Тож, під час відвертої розмови на останньому засіданні Ради Регіонів з Президентом, урядом та колегами з областей, ми чесно констатували: існуюча система місцевого самоврядування не відповідає потребам суспільства та викликам часу. Можна перераховувати безліч її недоліків, проте зупинюсь на тих, які руйнують власне засади місцевого самоврядування. 
 
Зупинити пострадянську інерцію
 
Впродовж останніх 20 років ми втратили 2,5 млн. населення та майже 350 населених пунктів. Виною тому архаїзм у вигляді радянської системи адміністративно-територіальної організації влади, за якою ми живемо досі. Чому це відбулося? 3 12 тисяч населених пунктів країни майже половина має менше 3 тисяч жителів, з них 5 тисяч сіл і селищ мають менше тисячі мешканців, а 1129 – менше п’ятисот ( у Київській області зникло з мапи 81 село). Ці громади не мають виконавчих органів місцевих рад, бюджетних установ, комунальних підприємств тощо, а органи місцевого самоврядування не можуть виконувати надані їм законом повноваження – ці громади фактично позбавлені джерел існування. П’ять з половиною тисяч місцевих бюджетів мають сімдесятивідсоткову дотаційність, а майже 500 – дотуються на 90 відсотків. 
 
Диспропорція в радянському адміністративнотериторіальному устрої призвела і до конфлікту повноважень як між радами різних рівнів (одна й та сама громада може належати до кількох рад – наприклад, сільської та районної), так і між радами та держадміністраціями. В результаті місцеве самоврядування, яке в першу чергу створене заради задоволення потреб місцевого населення, часто є об’єктом нарікань, а інколи і безпосередньою перешкодою для громади. Звичайно, цю ситуацію треба негайно змінювати. Яким чином? 
 
Нова територіальна організація влади 
 
По-перше, нова Концепція передбачає створення прозорої архітектури місцевого самоврядування з трьох рівнів – базового (село, селище або місто), районного та регіонального (області, АР Крим та м. Київ), а також ліквідацію згаданих вище адміністративно-територіальних «матрьошок». На кожному рівні функціонуватимуть відповідні органи місцевого самоврядування (на базовому сільська, селищна або міська ради з власними виконавчими органами, на районному – районна та її виконком, на регіональному – регіональна та її виконком) та територіальні органи центральних органів виконавчої влади. 
 
Олександр КАЧНИЙ, 
голова Київської обласної ради
Категорія: Україна | Переглядів: 458 | Додав: komashkov
comments powered by Disqus