Головна » 2014 » Червень » 21 » Тепер це актуально і у нас. На жаль.
10:57
Тепер це актуально і у нас. На жаль.
Протягом багатьох років різні країни та регіони відзначали власні пам’ятні дні й навіть тижні, присвячені біженцям. Одним з найвідоміших вважається Все­світній день біженців, який відзначається 20 червня. Біженці – одна з найбільш гострих проблем сучасного світу.
 
Сьогодні на планеті тільки зареєстрованих близько 20 мільйонів біженців і 25 мільйонів внутрішньо переміщених осіб. Основна частина з них знаходиться в Африці, у зоні афганського конфлікту, на Балканах. Міжнародна спільнота консолідує свої зусилля щодо полегшення важкої долі цих людей. Зараз до них долучається й Україна. За різними даними, через анексію Росією Криму на материкову частину України вже втекли до 12000 жителів півострова (не враховуючи військовослужбовців). Приблизно чверть з них – пенсіонери, які вже на материку отримали свої пенсії за квітень і травень. Сьогодні до них додаються переселенці зі східних областей України. 
 
Оскільки проблема біженців набуває у державі все більшої актуальності, ми спробували знайти відповіді на найбільш актуальні питання. 
 
Хто є біженцем згідно з буквою закону?
 
Відповідно до абзацу 2 ст. 1 Закону України «Про біженців», біженець – це особа, яка: не є громадянином України; внаслідок цілком обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань, перебуває за межами країни своєї громадянської належності; не може або не бажає користуватися захистом країни внаслідок таких побоювань; не має громадянства (підданства) і, перебуваючи за межами своєї країни, не може або не бажає повернутися до неї внаслідок вказаних побоювань. Особа буде визнана біженцем тільки у випадку, якщо відповідає умовам визначення, наведених вище. Інші – економічні, особисті, побутові або інші обставини, через які особа залишила та не може/не бажає повернутися до країни походження, не дають підстав для отримання статусу біженця в Україні.
 
Як отримати статус біженця?
 
Для визначення статусу біженця проводиться відповідна процедура, яка здійснюється територіальними органами міграційної служби відповідно до Тимчасової інструкції про оформлення документів, необхідних для вирішення питання про надання, втрату та позбавлення статусу біженця. 
 
Остаточне рішення за заявами про надання статусу біженця приймається Державною міграційною службою.
 
Територіальні органи міграційної служби безпосередньо здійснюють прийом та розгляд заяв від іноземців та осіб без громадянства про надання статусу біженця. 
 
У ході розгляду заяв протягом трьох місяців з дня прийняття рішення про оформлення документів для вирішення питання про надання статусу біженця проводяться: відповідні співбесіди із заявником; здійснюється перевірка органів внутрішніх справ та служби безпеки щодо наявності обставин, за якими статус біженця не надається; ідентифікація особи; перевірка поданої інформації; обстеження заявника; готується письмовий висновок щодо надання або відмови в наданні статусу біженця. 
 
Після отримання особової справи з органу міграційної служби Державна міграційна служба протягом трьох місяців: проводить перевірку інформації, яка міститься у особовій справі, у разі необхідності вимагає додаткову інформацію від органу міграційної служби, який здійснював розгляд справи; у разі виникнення сумнівів щодо достовірності інформації та потреби в установленні справжності і дійсності документів звертається з відповідними запитами до Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства закордонних справ України, Служби безпеки України, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян; долучає до особової справи документи, отримані або підготовлені Держкомнацміграції України під час прийняття рішення за заявою; приймає остаточне рішення про надання статусу біженця або про відмову в наданні такого статусу, втрату та позбавлення статусу біженця; ДМС здійснює друк посвідчення біженця та проїзного документа біженця для виїзду за кордон; веде централізований облік біженців, організує супроводження та функціонування інформаційно-автоматизованої системи (ІАС) «Біженці», готує Державну статистичну звітність; створює та утримує Пункти тимчасового розміщення біженців; визначає і контролює заходи по інтеграції та адаптації біженців в українське суспільство; опрацьовує питання адаптації національного міграційного законодавства до законодавства ЄС, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавства у цій сфері; взаємодіє та встановлює зв’язки з відповідними закордонними службами, міжнародними, неурядовими та правозахисними організаціями щодо реалізації державної політики у сфері міграції та роботи з біженцями; здійснює підготовку та реалізацію проектів міжнародної технічної допомоги, яка надається для підтримки діяльності ДМС; сприяє реалізації прав і соціальних гарантій біженців в Україні.
 
Підготував Володимир ПОТАПОВ, «Слово»
Категорія: Україна | Переглядів: 416 | Додав: komashkov
comments powered by Disqus