Головна » 2015 » Квітень » 2 » Зміни до пенсійного законодавства
11:30
Зміни до пенсійного законодавства

З 1 квітня 2015 року набуває чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року, яким, зокрема, встановлюється особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам.

Ці зміни умовно можна поділити на три основні блоки.

Так, перший блок стосується виплати пенсій пенсіонерам, які працюють на посадах державних службовців, прокурорів, суддів, народних депутатів, посадових осіб органів місцевого самоврядування.

Внесені зміни передбачають, що у період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи. При цьому не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким вона призначена.

Зазначена норма не поширюється на інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих військовослужбовців. Всі вони на будь-якій роботі будуть отримувати призначену пенсію в повному обсязі.

Пенсіонери-науковці, які працюють на спецпосадах, зможуть одержувати 85% належної їм пенсії, обчисленої за загальними правилами.

Пенсіонерам силових структур, які отримують пенсії за «військовим» законом та працюють на посадах державних службовців, прокурорів, суддів, народних депутатів, у період роботи на цих посадах пенсії не виплачуються.

Якщо військовий пенсіонер працює на інших посадах – виплата пенсії здійснюється в повному обсязі.

Другий блок змін стосується порядку виплати пенсій іншим категоріям працюючих пенсіонерів. Для них передбачено, що у період роботи виплачується 85% призначеного розміру пенсії.

Ця норма стосується лише тих пенсіонерів, у яких розмір пенсії перевищує 1,5 розміру прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність  – 1423,5 грн. (949,00 грн. х 1,5). Ті пенсії, що призначені в розмірі менше 1423,5 грн., працюючим пенсіонерам виплачуватимуться у повному обсязі.

У працюючих пенсіонерів, в яких розмір пенсії більше 1423,50 грн. і яким пенсія буде виплачуватися на рівні 85%, у будь-якому випадку розмір пенсії до виплати становитиме не менше 1423,5 грн.

У всіх випадках після звільнення з роботи виплата пенсії поновлюється в повному обсязі.

Статус пенсіонера – працюючий чи непрацюючий і, відповідно, розмір пенсії до виплати органи Пенсійного фонду України визначать за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку.

Надавати органам Пенсійного фонду окремо документи необхідно лише тим пенсіонерам, хто своєчасно не виконав передбачене законом зобов'язання протягом десяти днів поінформувати органи фонду про працевлаштування/звільнення з роботи. Якщо документи про звільнення з роботи буде надано після 1 квітня, то виплата пенсії буде проведена в повному обсязі за весь період, коли пенсіонер вже не працював. Якщо документів про працевлаштування, в тому числі на спецпосаду, пенсіонер не надасть, факт роботи все одно обов'язково буде встановлено пізніше за даними системи персоніфікованого обліку. У цьому випадку пенсіонер має повернути надміру виплачену суму пенсії.

Третій блок стосується зміни умов призначення пенсій на пільгових умовах та за вислугу років.

З 1 квітня 2015 року поетапно змінюється пенсійний вік для жінок, які виходитимуть на пенсію на пільгових умовах. Так, для тих, хто матиме право на пенсію за віком по списку №1, пенсійний вік збільшуватиметься з 45 років до 50 років. Для тих, хто матиме право на пенсію за віком по списку №2 пенсійний вік збільшується з 50 до 55 років. Підвищення пільгового пенсійного віку для жінок відбуватиметься поступово, до 2024 року – щороку на шість місяців.

Також поетапно на шість місяців за рік змінюється загальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах (як для чоловіків так і для жінок). При цьому необхідна тривалість пільгового стажу залишається без змін.

Аналогічне стосується і окремих категорій громадян, яким призначаються пенсії за вислугу років. Зокрема, це стосується робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на лісозаготівлях і лісосплаві, плавскладу флоту. Для таких категорій збільшуватиметься загальний необхідний стаж та «пільговий» пенсійний вік для жінок.

Крім того, на 5 років поетапно (до 2024 року) на шість місяців за рік змінюється тривалість необхідної вислуги років для працівників освіти та охорони здоров'я, артистів, спортсменів.

Наприклад: лікар, який звертатиметься за призначенням пенсії за вислугу років після 1 квітня 2015 року, повинен відпрацювати на посаді не менше 25 років 6 місяців. Якщо звертатиметься за такою пенсією з 1 квітня 2016 року – необхідний стаж на посаді має становити 26 років.

При цьому, умови призначення пенсій за вислугу років в частині тривалості раніше набутого спеціального стажу залишаються незмінними.

Наприклад: вчитель, лікар, які на 1 квітня 2015 року відпрацювали по 25 років, зможуть у будь-який час після звільнення з роботи скористатись своїм право та призначити пенсію за вислугу років.

У Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» змінено частину 3 ст. 42 тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року до 31 грудня 2015 року, в частині перерахунку пенсій в разі зміни прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Перерахунок буде проводиться в разі зміни прожиткового мінімуму.

Станом на 1 березня 2015 року на обліку у Вишгородському районі перебуває 8241 працюючий пенсіонер, розмір пенсії яких вищий за 150% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (1423,50 грн.), 23 працюючих науковці та 136 пенсіонерів працюють на спецпосадах. Отже, вищезазначені зміни пенсійного законодавства стосуються 8241 осіб, які перебувають на пенсійному обліку в районі. Решта 15,8 тис. пенсіонерів отримуватимуть свої пенсії, як і раніше, у повному обсязі за встановленим графіком.

Оксана ТАРАСЕНКО, начальник управління ПФУ у Вишгородському районі

Категорія: Україна | Переглядів: 822 | Додав: komashkov
comments powered by Disqus