Головна » 2017 » Березень » 30 » НКРЕКП вважає, що газ подешевшає…
18:58
НКРЕКП вважає, що газ подешевшає…

З 1 квітня для населення і промислових споживачів вводиться нова система оплати за використаний газ. Навіщо це робиться, і чи суттєво зміниться ціна?
Що сталося?

З 1 квітня для населення і промислових споживачів вводиться нова система оплати за використаний газ. Тепер українці отримуватимуть окремий платіж за паливо як товар і окремий — за витрати на його доставку і розподіл серед споживачів. Виділений з ціни газу платіж за його доставку є фактично абонплатою за підключення до системи газопостачання. Усім, хто користується газом для підігріву води, приготування їжі чи опалення, доведеться платити абонплату за під’єднання до мереж і за спожитий об’єм блакитного палива. Відповідне рішення 28 березня ухвалила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Комісія так само затвердила розмір абонентської плати за підключення до системи газопостачання.
Навіщо розділили платежі?
В НКРЕ заявляють, що таким чином хочуть зробити прозорими тарифи. Так, новий тариф дозволяє споживачам газу краще усвідомлювати, на що ідуть їхні гроші, та сприятиме економії газу. У ціну на газ, яку споживачі платили до 1 квітня, була закладена розрахункова вартість за користування газотранспортними комунікаціями. Тепер споживачі платитимуть абонплату, розмір якої буде вираховуватися окремо для кожної квартири, та за спожитий газ відповідно до показників лічильника чи норм споживання (у разі відсутності лічильника).
Це взагалі правильне рішення?
На думку комісії — так. Раніше у тариф була закладена вартість ремонту та обслуговування газових мереж, які підтримувалися коштом тих, хто споживав більше газу.
Наприклад, господарі осель могли роками не проживати в них, не сплачуючи жодної копійки за газ, однак вся інфраструктура підтримувалася у робочому стані коштом інших споживачів.
Це стосується і комерційних споживачів, які споживають близько половини об’єму газу, але використовують лише третину газотранспортних комунікацій. Таке розділення діє в Європі, і його запровадження в Україні сприятиме появі конкуренції на ринку постачання газу.
Яка частка в тарифі припадатиме на транспортування газу?
23% — така частка витрат «Укртрансгазу» на транспортування газу в структурі тарифу. Йдеться, зокрема, про велику газотранспортну систему та місцеві мережі.
Чи доведеться більше платити після цього?
Комусь точно доведеться. На засіданні НКРЕКП 28 березня представник регулятора повідомив, що нововведення знизить середньорічну платіжку за газ на 4%. Водночас, розрахунки деяких експертів свідчать, що майже половині населення в країні доведеться платити за газ більше. В першу чергу це стосується українців, які проживають в квартирах без лічильників і використовують газ для приготування їжі. Таких в Україні близько 40% від загальної кількості побутових абонентів — за даними 2015 року. Тобто, плата за газ насправді знизиться, але ще треба буде сплачувати абонплату. І тут якраз не все так просто. 
Яким же тоді буде розмір абонплати?
Абонплата сплачуватиметься щомісяця і є фіксованою сумою, яка не залежить від обсягу спожитого газу. Її розмір розрахований за методикою, ключовим параметром якої є максимальна потужність лічильника газу, встановленого у споживача. Як відомо, є різні види лічильників за пропускною здатністю — для газових котлів, колонок і газових плит. Наприклад, у Києві для споживачів ПАТ «Київгаз» тариф становитиме 1,273 коп. за куб.м на годину. За розрахунками комісії, абонплата на розподіл для найбільш поширеного типу лічильника, яким користується близько 80% споживачів у країні, становитиме 92 грн на місяць.
А як зміниться саме тариф на газ?
Він зменшиться до 4,942 грн за куб.м з нинішніх 6,879 грн. Однак нова ціна ще буде враховувати націнку газопостачальних компаній, яка становитиме до 3,2%, а також ПДВ. Загальна сума у такому разі не перевищить 6,12 грн за куб м.
Якщо споживач використовує газ для опалення оселі – витрати збільшаться чи зменшаться?
Фінансове навантаження на споживачів, які використовують газ для опалення, зменшиться. Хоча абонплата для власників газових котлів буде вища, ніж для власників газових плит чи газових колонок через вищу пропускну здатність встановленого лічильника газу.
Чи діє субсидія на нововведення?
Ні, згідно з статтею 102 Бюджетного кодексу, пільги і субсидіі надаються на природний газ. На послуги з розподілу газу пільги і субсидії діючими нормами закону не розповсюджуються.
Який тариф для розрахунку абонплати у Київському регіоні?
Тариф на послуги розподілу газу для побутових споживачів (населення) за 1 куб.м на годину без ПДВ та тариф на послуги розподілу газу для непобутових споживачів за 1 куб.м на годину без ПДВ в «Київгазі» становить 0,01273 грн. 
Тариф на послуги розподілу газу для побутових споживачів (населення) грн за 1 куб.м на годину із ПДВ в «Київоблгазі» становить 0,02549 грн. 
Тариф на послуги розподілу газу для непобутових споживачів за 1 куб м на годину без ПДВ в «Київоблгазі» становить 0,03607 грн.

За повідомленнями інформджерел

Категорія: Вишгородщина | Переглядів: 384 | Додав: slovo
comments powered by Disqus