Головна » 2013 » Травень » 18 » Не стріляйте в минуле
11:43
Не стріляйте в минуле
Війна залишила після себе на нашій землі тисячі пам’ятників, обелісків, монументів та братських могил. На війні немає часу оплакувати втрати. Ховали, якщо взагалі ховали, там, де застала смерть. Часто прямо на полі бою. В лісах Вишгородського району стоять скромні обеліски з червоними зірочками. Раніше кожного року до Дня Перемоги ці обеліски регулярно приводили в порядок. Зараз інші часи – деякі івани, що не пам’ятають роду свого, на солдатських могилах тренуються у вправності стрільби, зрізують на металобрухт огорожі, беруть на сувеніри пробиті солдатські каски… Саме так виглядали дві братські могили в лісі біля Лютежа. Восени 1943 року тут захоронено танкістів, та, можливо, супроводжуючих танки червоноармійців, що героїчно загинули на плацдармах при визволенні Києва. 

Співробітники Національного музеюзаповідника «Битва за Київ в 1943 році», пошукова група ім. генерала Ватутіна, (керівник М.К. Петров) та хлопці з асоціації молодіжних пошукових об’єднань «Обеліск» (зам. керівника Слюсар І.М.). напередодні Дня Перемоги провели трудовий десант на таких двох братських могилах: пофарбували, благоустроїли, прикріпили таблички та навісили хвіртку на огорожу… Свіжим червоним кольором засяяли п’ятикутні зірочки на обелісках. І це тільки початок, бо таких неблагоустроєних могил на Вишгородщині ще багато. Своїм прикладом ми хочемо сказати, що пам’ять про велику війну – священна. Пам’ять – це міст, що духовно пов’язує покоління. Забувши минуле, свою історію, людина не має права на майбутнє… Народна мудрість більш категорична: «Не стріляй в своє минуле з пістолета, бо майбутнє вистрелить в тебе з гармати». 

Вже багато років ведеться цілеспрямований, інтенсивний пошук загиблих солдатів слідопитами Вишгородського району. В ньому бере участь велика кількість людей – хто за обов’язком служби, хто – на добровільних засадах. Діти та онуки тих, хто боровся з ворогом, повертають з небуття прізвища невідомих героїв. Нещодавно до пошуковців Вишгородщини звернулись члени пошукового загону «Зірка» з Омська (Росія) з проханням знайти могилу Героя Радянського Союзу старшого лейтенанта Бориса Михайловича Катишева. Він командував ротою 520-го стрілецького полку 167-ї стрілецької дивізії 38-ї армії Воронезького фронту. Він першим у полку зі своєю ротою вночі 27 вересня 1943 року форсував Дніпро в районі Вишгорода. Захопивши рубіж, рота утримувала його, відбивши декілька атак противника. Катишев загинув в бою. Звання Героя Радянського Союзу присвоєно йому посмертно. Був похований біля Вишгорода на острові Безіменному. Але на жодній з братських могил Вишгородського району прізвища Бориса Катишева не знайдено. І ось напередодні Дня Перемоги за сприяння Вишгородського міського голови Віктора Решетняка на плиті Братської могили у Вишгороді з’явилось ім’я Героя Радянського Союзу Бориса Катишева, який загинув в бою при звільненні нашого міста. 

Не дивлячись на те, що пошуки загиблих солдатів продовжуються вже майже 70 років, ще не всі імена загиблих відомі, не всі останки солдатів знайдені. Кожного року проходять перепоховання останків воїнів, знайдених за час польового сезону пошуковими загонами району. 

Ольга СУБАЧ, 
завідуюча відділом Національного музею – 
заповідника «Битва за Київ у 1943 році»
Переглядів: 520 | Додав: komashkov
comments powered by Disqus