Виповнився 1046 рік з часу загибелі князя Святослава у 972 році на острові Хортиця. Тризна (тривіда) – поминальні обряди нашого народу – дослівно три знання, три відання: перше – про богів, друге – про героїв, третє – про звичай нашого народу. Цей величний звичай має на меті зберегти: пам’ять про наших богів та героїв та встановити духовний зв’язок поколінь. На тризні запалюють три вогні, які символізують три світи – богам – слава, живим – здоров’я, предкам – пам’ять.
Святослав – непересічний державний діяч нашого народу. Син княгині Ольги і князя Ігоря, народився і виріс у Вишгороді. Тут він змужнів, вийшов на рівень державного діяча і воєначальника.
Коли ми запитаємо у рядового українця, ким був в історії Святослав Ігорович, якого ще називають Хоробрим, то почуємо різні відповіді. Хтось згадає, що це був Київський князь. Хтось скаже, що він був завойовником, який розширив межі Руської держави – Київського князівства. Хтось скаже, що це був безстрашний воїн, який переміг Хозарський каганат, що становив пряму військову та економічну загрозу для Києва та його земель, і стер з лиця землі Хозарську столицю Ітіль 3 липня 965 року. Хтось скаже, що Святослав був мудрим державником, який зміцнив свою владу ззовні та внутрішньо, добираючи правильні кадри та проводячи активну зовнішню політику.
І всі ці відповіді – правильні!
Святослав Хоробрий – це та постать в нашій історії, яка поряд з іншими визначними українцями має нагадувати нам, що українській нації є на кого рівнятися, є з кого брати приклад, є ким пишатися, є в кого вчитися бути великими й успішними. Ми не маємо довіряти «пророкам» з чужини, що підмінюють наші традиційні цінності – ми маємо знати своїх героїв, вдосконалювати і збільшувати їхні надбання. Ми маємо бути вірні їхнім заповітам – жити щасливо і в пошані з повагою один до одного, і з твердим розумінням свого шляху у світовій історії.
Адже лише ті нації, котрі розуміють своє призначення, свою ідею – Ідею Нації, та знають свої історичні орієнтири – стають великими, стають заможними.
Саме тому ми можемо сказати, що як військовий та державний діяч князь Святослав Ігорович є для нас символом. Символом Свободи. Адже саме Святослав Хоробрий позбавив Київське князівство від усіх гнобителів, які становили загрозу – політичну, військову та економічну. Саме князь Святослав Ігорович безпосередньо довів, що позбавитися гніту нація може лише за умови, коли її правителі – найкращі сини народу, коли сама нація бореться за своє щастя і безпеку. Лише коли поєднані ці дві складові – коли провідна верства насправді виступає виразником та захисником інтересів народу і коли сам народ готовий захищати свої інтереси, права, прагнення, оскільки розуміє свою мету.
Лише тоді нація може здобути Свободу. Князь Святослав є для нас також символом честі, адже він показав приклад шляхетного поводження навіть із ворогом, відправляючи тепер усім відомий вислів «Іду на Ви», коли виступав у похід проти своїх супротивників.
Святослав Хоробрий навчив нас бути впевненим у своїх силах,боротися шляхетно,чесно і гідно, як він це робив завжди – і перемагав. Святослав Ігорович навчив нас вірити правителям. Лише коли вони насправді є представниками народу – і діють в інтересах народу. Він був чесний до кінця зі своїми людьми – він не приховував власних планів, не приховував своїх інтересів, своєї релігії, свого походження, своїх статків. Цієї якості – чесності із власним народом – зараз не вистачає владі, які б кольори вона не представляла, яка ще жодного разу по-справжньому не засвідчила, що є справді виразником народних прагнень.
Святослав Хоробрий є для нас символом Сили – адже лише справжня сила – сила духу, волі та тіла творять історію. Саме сила Святослава як провідника народу, правителя держави – сила волі, сила віри в українську перемогу, сила тіла, яке воювало хоробро, хвацько, безстрашно та результативно – витворила нові кордони Київського князівства та нове розуміння характеру нашого народу. Вона викресала новий переможний дух спільноти, яку пізніше, через століття, назвуть українською нацією. Ми маємо пам’ятати, що наші предки не лише побудували міцну державу, а й мали силу розчищати шляхи, розширюючи кордони, щоб робити її заможною – і так вони здобули Велич.
Князь Святослав є для нас символом Рівності – адже ніколи не відмежовувався від народу, ніс увесь тягар військової справи зі своїми побратимами, маючи приналежність до знатного роду. Не виділявся з-поміж своїх людей, був князем Київським, за якого держава набула найбільшого територіального приросту – і не грабував. Не гнобив свій народ, вимагаючи привілеїв.
Святослав Хоробрий – це уособлення соціальної справедливості в українській історії. Правитель, який творив Історію, розширював Київську державу, позбавляв її економічної небезпеки, усунувши з торгівельного шляху хозар, який побудував свою владу, міцно закріпившись у найбільших князівствах – зокрема, Новгородському. Ніяк не вирізнявся серед свого народу. Народу, який за правління Святослава Хороброго увічнив себе, ставши народом – переможцем, народом-воїном, народом, що знає своє коріння, свій шлях та мету – і досягає цієї мети.
Князь Святослав та наші предки – це люди, що навчили нас, як стати великими, як стати заможними та жити у повазі одне до одного і мати повагу чужинців. Князь Святослав та наші предки, проблему із будь-яким сучасним незаконним силовим угрупованням, що посягає на територіальну цілісність держави, із будь-якими гнобителями та соціальними паразитами, що наживаються на бідах народу, вирішили б без сучасної бюрократичної тяганини! Безпомилкові постулати наших предків ми маємо взяти за основу свого теперішнього життя.
Світогляд, Ідея та Чин наших героїчних предків – взірець того, щоб раз і назавжди позбутися усіх соціальних та національних гнобителів, примусити чужинців поважати наш народ. А значить – наші мову, традиції та культуру.
Сучасні вишгородці мусять знати хоча б щось про нашого великого земляка. Бо більшість сучасного населення нашого славного і древнього міста – приїждже. А після погрому ханом Батиєм Києва і околиць 1240 року – тут протягом 600 років просто була пустка.
Пам’ятаючи Святослава, українці мають повернути собі величне та успішне місце у світі та історії.
Анатолій МИСЬКО,
почесний громадянин Вишгорода, краєзнавець
|