Головна » Статті » Вишгородський край

Гаврилівська громада

Код АМТС: 04596; Телефон: 3-40-72; Адреса ради: 07300, Київська обл., Вишгородський р-н, с.Гаврилівка, вул.Леніна,57

Гаври́лівка — село у Вишгородському районі Київської області, за 38 км від Києва. Населення становить приблизно 3000 осіб. Відстань до райцентру становить близько 32 км і проходить автошляхом Р02. Найбурхливіший період розвитку села — 70—80 роки 20-го століття, коли на його території було збудована одна з найбільших в УРСР птахофабрика (ДППЗ «Поліський»).

Географія

Село Гаврилівка знаходиться на півночі України в зоні мішаних лісів в Вишгородському районі, на Київщині.

Село розташоване у мальовничому місці, на сході та на півдні — древній ліс, на півночі — величний ставок в який впадає р. Кізка і бере початок р. Шевелуха, з усіх інших сторін село оточене рясною лісосмугою яка переходить у поля жита, пшениці, кукурудзи та інших сільськогосподарських культур.

Тип ландшафту території села є рівнинний, ґрунти — дернисто-підзолисті. На території села місцями зустрічаються великі поклади глини, що зумовило розквіт гончарства серед населення. Багато людей займалися цією справою тому найстаріше і найпоширеніше прізвище серед корінного населення — «Гончар». З іншими ремеслами пов'язані такі поширені в селі прізвища: «Ковальчук», «Коваленко», «Бондар», «Бондарчук», «Бондаренко».

Місцеве населення умовно ділить село на три частини: «Балахон»(це хати які знаходяться за ставом, на півночі, вулиця Лісна), «Село»(це центральна частина села) та «Поселення»(це десяток чотириповерхових будинків по вулиці Шевченка та вулиці Садовій).

Легенди про походження села

Існує декілька легенд про зародження села, вони дещо різняться, але майже всі пов'язані з чоловіком на ім'я Гаврило.

Перша легенда:

« Колись князь Київський дав в наділ одному своєму дворянину чи то воєводі великий шмат землі за певні заслуги. Цей чоловік збудував собі хутір на землі яку отримав в дарунок, але зрозумівши що сам він не впорається з усім наділом вирішив він поділити його між своїми двома синами, ім’я одному з них було Гаврило. Саме йому перепала частина сучасної Гаврилівки і прилеглі землі. І на цьому місці він вирішив будувати свій хутір, але завдяки тому, що Гаврило був добрим чоловіком він дозволяв простим селянам будуватися біля його хутора за дарма, тому туди пішов народ і утворилося величеньке село яке і отримало назву Гаврилівка себто Гаврилова земля.  »

Інша легенда говорить, що був собі заможний чоловік на ім'я Гаврило, який проїжджаючи територією сучасної Гаврилівки зачарувався красою цієї землі і вирішив тут оселитися. Він став першою людиною, що поселилася на цій землі. Згодом біля нього почали будуватися й інші люди. Саме в честь першого поселенця й назване село.

Історія села

Село утворилося приблизно в XVII ст.

Роки великих війн та голодоморів позначилися на обличчі та душі Гаврилівки.

Найбільшої шкоди селу завдав Голодомор 1932—1933 рр. У тогочасного населення було відібрано всю картоплю, пшеницю, всі продукти харчування, відбирали худобу, і все що могло принести хоч якусь їжу, розграбовано церкву. Старовинні ікони Божої Матері були вивезені і вважаються втраченими по сьогоднішній день. Період був страшним для населення, хоча не такий страшний як в південних частинах області, до канібалізму не доходило. Як говорить очевидця цього періоду, люди що ходили по полю збирали мерзлу картоплю, декому вдавалося навіть дещо сховати, закопавши на городі або сховавши десь в сіні. Загалом більш ніж 10 жителів села померло голодною смертю.

Не встигло село оговтатися від Голодомору, як на розпочалася Друга світова війна. Влітку 1943 німці окупували село, але вже восени цього ж року село було звільнене від окупантів радянськими військами. У битві за Гаврилівку лягло 46 радянських солдатів. Після Другої світової війни життя в селі почало налагоджуватися.

У 1979 р. розпочалося будівництво птахофабрики, згодом — ЗАТ «Гаврилівські курчата». Продукція заводу розповсюджували по всьому радянському союзу, а також експортувалася в деякі європейські країни. Це зумовило потребу робочої сили, що в свою чергу потребувало житла для людей. Тому згодом розпочалося великомасштабне будівництво чотирьох та п'яти поверхових житлових будинків. Невдовзі збудували школу, дитсадок, сільський клуб, лікарню, будівлю сільської ради.

Культура

В селі працює Палац культури «Поліський»(директор — Гисяк М.Б, художній керівник — Молчанова Наталія Степанівна), тут проводяться уроки співів, вчать ігри на музичних інструментах, є гурток театрального мистецтва. При палаці діє аматорський вокальний ансамбль «Калиновий цвіт», під керівництвом Гисяка М.Б та Гисяк Д.М. Ансамбль ставав лауреатом та переможцем багатьох Українських та закордонних фестивалів та конкурсів. В селі також діє оновлена церква, декілька магазинів та нічний клуб.

Освіта

Середня освіта представлена Гаврилівською ЗОШ І-ІІІ ст., директор — Марченко В. Д. На території школи містяться Музей історії села та сільський стадіон.

Медицина

В селі діє медична амбулаторія.

Категорія: Вишгородський край | Додав: komashkov (24.03.2014)
Переглядів: 2343