Головна » 2018 » Серпень » 3 » Переходимо на «цифру»
09:09
Переходимо на «цифру»

Наприкінці літа Україна перейде на цифрове телебачення. Перший етап вже розпочався 1 серпня, і до травня 2019 року ця технологія залишиться у минулому. Чого чекати і як підготуватись до нової ери телевізійного мовлення? Аналогове телебачення, яке використовує для передачі даних електричний сигнал, технічно застаріло. Більшість розвинутих країн, зокрема Німеччина, Франція та США, відключили таке мовлення понад 10 років тому. Україна ж через технічні причини декілька разів відкладала терміни переходу. Хоча, відповідно до міжнародної угоди «Женева-2006», відмовитись від «аналога» мала ще три роки тому. Тож українське телебачення продовжує паралельно мовити в аналоговому і цифровому стандартах.
Цифрове телебачення – це сучасна технологія телемовлення. Вона відрізняється від аналогового телебачення за характером передачі даних, які транслюються у цифровому форматі. Головні переваги – висока якість зображення та звуку, стабільний сигнал, можливість приймати більше каналів.
Зараз усі технічні моменти узгоджені, і Кабмін ухвалив остаточні терміни переходу на «цифру». Це буде здійснюватися поетапно. У Києві та Кіровоградській області аналоговий сигнал почнуть відключати з 31 липня. В інших областях України, за винятком території проведення операції Об’єднаних сил на Донбасі та деяких прикордонних районів, із 31 серпня цього року. Остаточне відключення «аналогу» в Україні має відбутися у січні-травні 2019 року.
Аби підключити цифрове телебачення, потрібно встановити спеціальну приставку, тюнер Т2, з’єднати його з ефірною антеною і телевізором. Якщо все зроблено правильно, у телевізорі з’явиться стартове меню із налаштуванням каналів, які мовлять у регіоні. Найпростіший шлях – автопошук.
Спеціальна антена для прийому Т2 не потрібна, оскільки цифрові канали передаються в діапазоні дециметрових хвиль, підійде будь-яка дециметрова або універсальна антена. Вартість цифрового тюнера стартує від 300 гривень. Голова Національної ради з питань телебачення і радіо­мовлення Юрій Артеменко запевняє, що той, хто не зможе придбати такий пристрій, отримає його від держави. «Або за допомогою кредиту, або через програму підтримки соціальної допомоги, яка, до слова, вже існувала. Вже понад 1 млн тюнерів були роздані і вже є у малозахищеного населення», – розповідає чиновник.
Варто знати, що деякі сучасні цифрові телевізори вже оснащені вбудованим тюнером. Аби точно перевірити цю інформацію, потрібно подивитись інструкцію. У розділі технічні характеристики повинна бути зазначена підтримка цифрового стандарту «DVB-T/T2 MPEG-4».
Основна перевага від переходу на цифровий стандарт – можливість дивитися більше каналів. У Нацраді обіцяють мінімум 32 безкоштовні канали, а в деяких регіонах буде доступно до 48 каналів у цифровій якості.
Попри те, що єдиної карти покриття цифровим сигналом не існує, за оцінками різних медіа-груп, зона охоплення населення сягає у межах 80-85%. Так, наприклад, у Чернігівській області цифрове покриття складає майже 100%, в Сумській – 95%. У Запорізькій, Львівській та Рівненській областях – близько 85%. У Вінницькій – понад 80%, майже стільки ж – у Житомирській і Волинській. Самі телевізійники підтримують перехід на «цифру». Адже зараз каналам доводиться сплачувати чималі гроші за мовлення одночасно у двох форматах.
Звичайно, цифрові канали з’являться не в усіх одразу. Експерти прогнозують, що від відключення аналогового телебачення можуть постраждати жителі маленьких сіл, які ловлять телевізійний сигнал на кімнатну або виносну антену. Вони ризикують залишитися взагалі без сигналу. Постає питання: що робити тим людям, які живуть на територіях 15-20%, не покритих цифровим сигналом – а що тоді буде для них? А для них залишається альтернатива супутникового мовлення. Підключати супутникове телебачення доведеться за власний кошт, жодних програм підтримки у цьому разі не передбачено. Хоча для жителів невеличких населених пунктів є і гарні новини. Зокрема, відключення аналогового сигналу дозволить вивільнити частоти, які мобільні оператори зможуть використовувати для покриття сіл зв’язком та швидкісним Інтернетом. Відповідні телевізійні частоти будуть виставлені на тендер.
Загальний перехід на цифрове мовлення не торкнеться зони проведення операції Об’єднаних сил на Донбасі. Головна причина – протидія російській пропаганді. «У Луганській та Донецькій областях необхідно створити суцільний український інформаційний простір. Тому прийнято принципове рішення про збереження аналогового мовлення для зони АТО поряд з введенням цифрового», – повідомив член Нацради Сергій Костинський.  Незалежно від технології мовлення сигнал українських каналів на Донбасі спеціально посилюватимуть, а російських – глушитимуть. Так, з 19 квітня на Сході України працює система протидії антиукраїнському мовленню, що блокує понад 40 російських телеканалів. Зараз система розташована уздовж усієї лінії розмежування з окупованими територіями і вибірково блокує аналогові і цифрові телевізійні сигнали з Росії. У майбутньому таку систему планують запустити на всіх ділянках українсько-російського кордону. 
Перехід на цифрове мовлення триватиме майже рік. Тож люди мають достатньо часу, аби підготуватися до змін і долучитись до нового прогресивного телебачення.

Підготував Олексій СЛОБОДЯНИК

Категорія: Вишгородщина | Переглядів: 44 | Додав: slovo
comments powered by Disqus